Prehrajte si WAV z SD Karty na ATtiny procesore....
Ide o jednoduchý SD audio prehrávač, iba s 8-pinovým MCU zo série ATtinyX5 (25/45/85). Tento AVR MCU obsahuje okrem iného, dva rýchle PWM výstupy pracujúce aj pri nosnej frekvencii 250kHz. Tieto PWM, môžu byť použité pre výstup širokého frekvenčného rozsahu zvukového signálu. Postavil som si teda audio prehrávač s týmto 8-pinovým AVR MCU a s pamäťovou kartou typu SD (SDC). Pamäťovú kartu je možné riadiť iba s použitím šiestich vodičov, dva pre napájanie a štyri pre riadiace signály. Toto sa teda dá tiež ľahko pripojiť k 8-pinovému procesoru.
Každopádne tento audio prehrávač je tak jednoduchý, že až na tých pár vodičov, ktoré majú byť spájkované, ho predurčuje ako malú ručnú prácu pred spaním alebo pred raňajkami.
Hardwér Na obrázku vidíte zostavený SD audio prehrávač. Nakreslil som dve verzie schém v rôznych konfiguráciách (MONO, STEREO), pretože obe používajú rôzne programy z dôvodu rozdielneho využitia pinov procesora. Typ karty, ktorú som použil, je MicroSD. Samozrejme štandardné SDC a MiniSD môžu byť pripojené pomocou redukcie.
Reproduktory sú budené priamo z výstupov PWM z AVR. Záťaž výstupného portu môže byť vysoká, pretože výstupný prúd nepresiahne absolútnu maximálnu hodnotu pri 3 V VCC aj v prípade, že port je priamo premostený ku GND. Preto vygenerovaný zvuk nebude hlasný, ale dostatočný na počúvať na stole, pri použití vysoko účinných reproduktorov. Pri pripojení audio výstupov na zosilňovač, musia byť odfiltrované vysokofrekvenčné zložky cez LPF (low-pass filter). Nepripájajte výstup PWM priamo do zosilňovača, pretože zosilňovač, alebo reproduktory, sa môžu poškodiť.
Verzia MONO:
Verzia STEREO:
Softvér
Použitie pamäťovej karty znamená, že firmwér musí ovládať systém súborov FAT. Použil som Petit-FatFs modul - časť z FatFs modulu. Petit-FatFs bol vyvinutý pre použitie s veľmi malými RAM pamäťami - menšími ako 512 bajtov. Je vhodný pre malé AVR procesory.
Jednotlivé konfigurácie (MONO, STEREO) používajú rôzny firmwér (rôzny makefile). STEREO konfigurácia (makefile_st), využíva všetky I/O, vrátane signálu RESET. Ak chcete prepnúť RSTDISBL poistku, musíte použiť režim HVSP, ktorý väčšina AVR programátorov nepodporuje. ISP metódou ju možno naprogramovať iba raz. MONO konfigurácia (makefile_mo), využíva päť I/O pinov a teda nevyžaduje prepnúť RSTDISBL poistku. Tak môžete k naprogramovaniu použiť aj režim ISP, ktorý podporujú všetky programátory AVR.
SD audio prehrávač prehráva iba WAVE audio súbory, vo formáte LPCM, 8/16-bit, mono/stereo až po 48 kHz. MP3 súbory nie sú podporované a musia byť skonvertované do súboru WAVE. Prehrávač začne hrať po zapnutí napájania, alebo po vložení karty. WAVE súbory v hlavnom (Root) adresári, sa budú prehrávať v poradí, v akom je adresár vypisovaný. Tlačítko prepína prehrávanie na ďalší súbor.
tak, jeho/jej stranky su naozaj podnetne, az si hovorim kde na to berie cas. no, lebo japonci... spominana stranka je zivy priklad ich pracovitosti. zaujimalo by ma, odkial mate indicie ze tenco chlapik, nie je chlapik. sledujem tieto stranky uz zopar rokov a toto podozrenie vo mne ani len neskrslo ...mozno ta lietajuca anime bosorka, ale anime je sucast japonskej kultury takze to tiez nemusi nic znamenat..
-chan je v japoncine pripona ci privlastok ci co, cim sa oslovuju najma mlade dievcata - pripaja sa to za meno a v transkripcii sa tam pise spojovnik - napr. Chibi Maruko-chan.
Na druhej strane ELM nie je meno ale akronym mena organizacie, a nas trankach je casto uvedene "ChaN", a to latinkou aj na japonskej verzii, co naznacuje, ze je to skratka z dvoch mien. Toto - a mozno aj nieco ine - pre japoncov zrejme staci
Ale pre mna ako ne-japonca co zhodou okolnosti vie o tom detaile s -chan to je dost matuce...
Podla vybavenie pracoviska to asi nebude velka organizacia. Velke PC pre cloveka a maly notebook pre kocura/macku Pise, ze je inzinier. Jeden. Podla tohto [url] za tym bude asi zena (50/50). Ako mi vyzvetlil znamy, ti japonci to s tou mangou neprehanaju. Oni by sa bez taktych uletov uplne zcvokli, co tam maju za pracovne i studijne tempo. Tak to prosim neberte ako uchylku, ale ako pokus o prezitie.
Aj ked tento [url] vysvetluje mozno trochu viac (alebo zahmlieva)
Myslim, ze z toho vyplyva, ze sa jedna o vsestranne nadaneho jedinca, co sa napokon prejavuje aj v konstrukcii jeho zariadeni. Tym tiez nechyba umelecky nadych, ci uz v ramci sw, ale aj v dizajne hw. Skratka JAPONEC
P.S.len, aby nam ho nezavreli za nejake grafity na nevhodnom mieste.
Na obrazku je ATtiny05 som v zivote nevidel. kde by sa dalo nieco take zohnat a este k tomu v8 pinovom puzdre. V texte sa uvadza 25/45/85,ale ten obrazok musi byt kamuflaz. Stretli ste sa s takym cipom niekto?
On November 21, 2023, Microsoft announced Azure RTOS will be transitioning to an open source model under the stewardship of the Eclipse Foundation. With Eclipse Foundation as the new home, Azure RTOS becomes Eclipse ThreadX, or "ThreadX" in its short form.
modm is an umbrella project for a handful of stand-alone projects and acts as a curated toolbox for creating custom C++ libraries for embedded targets. [URL adresa]
Stránky generuje redakčný systém e107, a údaje do neho nahadzujú EdizonTN a redaktori. Všetky zverejnené informácie si výhradne po dohode s administrátorom, dajte kam chcete.... Príspevky v diskusnom fóre a komentároch, vyjadrujú názory čitateľov. Redakcia serveru nenesie zodpovednosť za ich obsah. Vyhradzuje si však právo ich odstraňovať. (c) 2009-2022 Sledujte nás cez RSS, BlueSky, X, Facebook, MeWe, Mastodon, Telegram, Discord, reddit, Git-Hub alebo na YouTube . Verzia pre mobily