Pen Mouse
Bolí Vás zápästie z myšky? Skúste ceruzko-myš.
EdizonTN, 23.02.2020-20:49

Myšku požívam fakt veľmi často. Počas tohto času som vysúšal množstvo typov a ergonomických kreácií, ktoré boli zväčša len ťahače peňazí, ale efekt ergonómie výrobcovia akosi nepribalili.

V základe mi najviac vyhovuje myška v tuctovom prevedení (niečo ako prvá guličková MS mouse), ľahká, s jemným ohybným káblom a tromi tlačítkami.

V poslednom čase ma začalo bolieť zápästie. V práci používam mierne odlišnú myšku než doma, a zrejme to bol spúšťač bolesti.
Bolesť došla až do štádia, keď si neviem otvoriť PE fľašku s pivom (ja viem, mám ísť na čapáka...).

To ma donútilo znova začať hľadať nový tvar myšky.
Po skúšaní a hľadaní polohy pre ruku, v ktorej ma zápästie nebolelo som zistil, že keď píšem perom/ceruzkou - nebolí.

Znovu navrhovať DPS ceruzkou na papier sa mi však nechcelo, tak som začal hľadať myšku, ktorá by ceruzku svojím držaním a ovládaním pripomínala.

Celkom dobrým usmernením, bola táto stránka, kde sú spomenuté a funkčne porovnané myšky z rady pen-mouse.

Síce sa mi zdali všetky akoby ich jedna mater mala, našiel som model "Lychee Wireless Air Mouse" aj u rýchleho Aliho. Samozrejme, volá sa úplne inak, ale z popisu sa javí ako práve tento model.

Je to presne "Universal 2.4GHz USB Wireless Mouse Optical Pen Mouse Adjustable, 500 / 1000DPI, for Laptops Desktops Computer"
Predajcov je viacero, tovar stále ten istý, preto ani odkaz nepridávam.Myška stála okolo 10,- Eur tak som ju skúsil.

Po rozšklbaní balíku na mňa z plastového sáčku (originál Lychee má krabičku) vypadla ceruzko-myška, stojan a malý USB-niečo (nič na ňom nie je napísané), no podľa popisu sa má jednať o 2,4GHz transmitter.

Do myšky som vložil AAA 1,5V baterku a malé USB oné vrazil do PC.

Windows 7 s ňou nemal žiaden problém a prakticky okamžite začala myška fungovať.


Pocity

Pripadal som si ako po obrne, keď som chcel dostať kurzor na obrazovke na želané miesto. No horšie bolo, na danom mieste kliknúť bez toho, aby mi kurzor ušiel.
Ale veľmi rýchlo som si na tento pocit zvykol a kurzor začal ovládať. Prispelo k tomu aj správne uchopenie tejto ceruzko-myšky do ruky (presne ako ceruzku) a použitie starej, už skoro vyhodenej podložky pod myš. Mierne drsný podklad je len plus. Po hladkom povrchu síce chodí ľahšie, ale "ušmykuje" pri stláčaní tlačítok.
Časom som skúsil dokonca aj ťahať spoje pri navrhovaní plošného spoja.
Toto bolo mierne ťažšie zvyknúť si, no veľmi pomohlo prepnutie rozlíšenia z 1000 DPI na 500 DPI tlačítkom priamo na myške. Kurzor sa zrazu upokojil a stláčanie tlačítok nezapríčiňuje jeho uhýbanie.
S touto myškou sa mi následne podarilo dokončiť rozrobený návrh plošného spoja bez zvýšenej bolesti zápästia.
S myškou sa dá dokonca písať na klávesnici, takže ju pri kratšom písaní nemusím odkladať do stojanu. Jednoducho myšku držím medzi ukazovákom a prostredníkom (presne ako ceruzku) a klofem po klávesnici.

Myška má na sebe aj malý nenápadný posuvný vypínač, ktorý (predpokladám) odpojí baterku a tak predĺži jej životnosť. Nepoužívam ho. Myš jednoducho odložím do stojana a ona sa pri nečinnosti vypne sama. Najskôr do prvého sleep módu, kedy červený senzor pohybu začne preblikávať a po zaregistrovaní pohybu sa aktivuje, a po dlhšej dobe zhasne úplne. Z tohto switch off režimu sa myš preberá vypnutím a následným zapnutím, alebo jednoduchým stlačením akéhokoľvek tlačítka.
Baterku som zatiaľ nemenil (používam ju zatiaľ len mesiac).
Zhrnutie

Tento typ myšky sa mi zdá ako správny smer ako sa vyhnúť boľavému zápästiu.
Na ovládanie tlačítok si treba len zvyknúť. Napríklad LMB sa stláča ako normálne ukazovákom, no RMB sa stláča palcom. Stredné tlačítko tuto neexistuje. Skrolovacie tlačítko sa nestláča, čo je škoda. Ale skroluje dobre.
Taktiež by som privítal snímač dotyku myšky s pracovnou plochou - presne ako ceruzka. Keď je pritlačená - píše.
Myška by sa mohla pri miernom nadvihnutí deaktivovať a funkčné by ostali len tlačítka. Tento typ pen-mouse dokáže hýbať kurzorom aj pri cca 1cm nadvihnutí nad podložkou.
No úplná tragédia je práve tlačítko RMB (na pen-mouse umiestnené vľavo), ktoré sa ovláda palcom. Na toto tlačítko použili mikrospínač s vysokou prítlačnou silou a tak to chce naozaj sústredenie, keď potrebujem tlačítko mojimi vetrom ošľahanými prstami stlačiť.
Celkovo rozmer myšky mi príde ako pre detské ruky.
Stojan na ceruzko-myš je dobrý nápad. Myšku mám nachystanú v správnej polohe pre uchopenie - nemusím ju v ruke nastavovať do správnej polohy (ako ukazuje video recenzia tu) po každom vyzdvihnutí zo stola. No je príliš ľahký a má malú základňu, takže má tendenciu sa prekacovať. To som vyriešil zasunutím "chvostu" pod podložku.


Ceruzko-myšku aktívne používam a premýšľam, že si zakúpim ešte jednu pre vlastný tuning....
tento článok je z mikroZONE
( https://www.mikrozone.sk/pluginy/content/content.php?content.151 )