Novinka:Zilog: Z8051 - nová rodina '51
(Kategória: Semiconductor-ZONE)
Zaslal wek
17.03.2012-12:08

Čitateľom uzone určite netreba predstavovať firmu Zilog. Založil ju Federico Faggin, spoluautor prvých mikroprocesorov v Inteli, aby v prvých rokoch "dokončil" 8080 a vytvoril legendu medzi 8-bitmi, Z80. Neskôr firma stratila dych a prehrala bitku o 16- a 32-bitové procesory, etablovala sa však ako výrobca 8-bitových mikrokontrolérov, ktoré sa používali najmä v masových aplikáciách ako napr. počítačové myši. V nedávnej dobe sa spoločnosť zaradila medzi výrobcov mcu s FLASH rodinou Z8-Encore a výkonnejšou rodinou. Pred niekoľkými dňami sa však objavila pomerne prekvapujúca novinka - rodina Z8051, ktorej meno nenecháva na pochybách, že je založená na jadre kompatibilnom s 8051.

Jedná sa o 2-clockové jadro s "klasickým" rozložením inštrukčných cyklov pre jednotlivé inštrukcie. V tomto sa teda Z8051 podobá na rodiny LPC9xx od NXP a XC800 od Infineonu. Jadro pochádza od spoločnosti Mentor, známej okrem vývoja IP jadier najmä svojím softwarom na návrh obvodov, DPS ale aj integrovaných obvodov.

Vlastnosti
V rámci rodiny je ponúkaných niekoľko obvodov s FLASH od 4kB do 64kB, v puzdrách od 8 do 80 pinov, napájaných 1.8 až 5V, s hodinami do 12MHz. Pre ilustráciu namatkovo uvedieme vlastnosti jedného z "nižších stredných" reprezentantov rodiny, Z51F0811:
  • High-Performance 8-Bit CISC Core (2 clocks per machine cycle)
  • 8 KB On-Chip Flash Memory
  • 512 Bytes SRAM
  • 256 Bytes Data EEPROM @ 300,000 cycle endurance
  • Operating Frequency: 0-12 MHz
  • Operating Voltage: 1.8V-5.5V
  • On-Chip 8 MHz RC Oscillator with Programmable Clock Divider
  • Power-Saving Modes (Idle, Stop1, Stop2)
  • Configurable Timers:
    - Timer/Counter (8 bits x 4 channels or 16 bits by 2 channels) plus 16-bit Internal Timer/Counter
    - 10-bit PWM with Timer and 3 Complementary Pairs with Deadband Insertion
    - Basic Interval Timer
  • Watchdog Timer
  • Watch Timer
  • Universal Synchronous/Asynchronous Receiver/Transmitter (2-channel USART/SPI/I2C)


Zoznam z neznámych dôvodov zamlčuje niekoľko periférií ako napr. 15-vstupový 12-bitový ADC, analógový komparátor a.i., a tiež možnosť obvod programovať a najmä debugovať cez 2-vodičové rozhranie (I2C).

Súvislosti
Aj keď Zilog bol kúpený pred niekoľkými rokmi spoločnosťou IXYS, aj naďalej pôsobil pod svojou vlastnou značkou. To nie je prekvapujúce, vzhľadom na renomé tejto značky; avšak pozícia Zilogu na trhu nijako nenaznačovala, že by boli schopní vrhnúť energiu a najmä financie na vývoj úplne novej platformy. A vysvitlo, že ani neboli - dlhoročnému novozélandskému "fanúšikovi" mikrokontrolérov 8051 Jimovi Granvillovi nemohlo ujsť, že členovia rodiny Z8051 sú vlastne len preznačení členovia rodiny M8051 COMBI General juhokórejskej firmy ABOV.

ABOV pritom nie je žiadny nováčik v oblasti mikrokontrolérov. Pôvodne sa jednalo o polovodičovú skupinu koncernu Hyunday, ktorá bola počas krízy v juhokórejskej ekonomike pred viacerými rokmi odčlenená pod názvom Hynix; neskôr si Hynix ponechal výrobu pamätí a ostatné polovodiče sa odčlenili pod názvom MagnaChip (podobným delením prešli napr. Winbond/Nuvoton a v opačnom garde aj Infineon/Qimonda), a napokon sa ABOV vyčlenil ako špecializovaný výrobca mikrokontrolérov. 8051 v tejto firme však majú ešte staršiu tradíciu ktorá začína u spoločnosti Lucky GoldStar, ktorá je dnes známa pod skratkou LG (pri previazanosti jednotlivých juhokórejských podnikov je však ťažké vysledovať presnú genézu jednotlivých produktových radov). Tento pôvod prezrádza písmenko "G" v označení GMS9x "klasického" radu 12-clockových 8051 ABOVu. (Mimochodom, novšia 12-clocková rodina je označená už HMS9x na "počesť" značky Hyunday/Hynix;a tu uvedená 2-clocková rodina v označení MC95FG tiež odhaľuje, že bola vyvíjaná ešte pod hlavičkou MagnaChip... ).

Napriek rozsiahlym skúsenostiam sa však ABOVu (a jeho predchodcom) doteraz nedarilo etablovať sa na "západných" trhoch. A tak táto spolupráca je práve takýmto pokusom preraziť s využitím už existujúcich kontaktov a mena Zilogu.

Cena
Ukážkou je napríklad Z51F3221ATX v LQFP64 za 2,59 € v kusovke, alebo napríklad hore spomenutý Z51F0811RFX v TSSOP16 za $1.3166 pri 100 ks.

Samozrejme si musíme ešte počkať na skúsenosti so skutočnou dostupnosťou všetkých modelov aj u iných distribútorov, skúsenosti s použitím obovodov v praxi, s vývojovými prostriedkami, ako aj s úrovňou a intenzitou podpory, či už od Zilogu alebo (ak sa Zilog prestane hanbiť ) aj priamo od ABOVu. Je to však možno prvá lastovička naznačujúca, že "náš" trh 8-bitových mcu ako ho dnes poznáme, sa môže v blízkej budúcnosti vstupom ďalekovýchodných výrobcov zmeniť.



Táto novinka je z mikroZONE
( http://www.mikrozone.sk/news.php?extend.883 )