Novinka:Hasan Yavuz Özderya: serialplot 0.10.0
(Kategória: Software-ZONE)
Zaslal EdizonTN
03.06.2019-08:08

Program pre vizualizáciu dát prijímaných pomocou sériovej linky na PC. Nejedná sa o žiadnu horúcu novinku, ale je to šikovný pomocník.

Program, napísaný v Qt 5, je určený pre zobrazovanie prijatých dát, cez sériový port (aj USB/UART prevodníky). Vhodný napríklad pre okamžitú vizualizáciu nameraných dát vo Vašich mikrokontroléroch.

Mne sa hodil pre porovnanie nameraných dát z ADC prevodníka MCU, a ich následnú digitálnu filtráciu. V reálnom čase som tak videl dáta vstupujúce a vystupujúce z/do digitálneho filtra.


Vlastnosti
Program preskenuje PC a zobrazí dostupné sériové porty, pričom vie rozlíšiť natívne RS232 porty a USB prevodníky (pri ktorých zobrazí aj VID:PID).Dáta prijímané zo zariadenia sa následne premaskujú filtrom (Data Format):V mojom prípade, je obsahom telegramu Start znak 0xFF, nasledujú pre mňa nezaujímavé stavové slová (prvé uint16 a druhý uint32) a samotné namerané data (12 kanálov) každý v uint16. Celkovo teda premaskujem 15x uint16 a nechám zobraziť len posledných 12 slov. Toť vsjo.
Jednoduché, účinné, rýchle a hlavne - nemusel som meniť formát telegramu.


Samozrejmosťou je nastavenie zobrazovaného grafu (kanál 1 - 3 sú práve nezaujímavé stavové slová, preto sú vypnuté):Meranie je nutné voľajako spustiť a zastaviť. Na to autor myslel tiež a ponúka možnosť zadefinovania užívateľských príkazov:

V tomto prípade som potreboval dva príkazy - jeden na spustenie merania pri 1kHz a druhý na zastavenie merania.


Ukladanie prijatých dát do .csv súboru ako aj prítomnosť log konzoly je príjemný bonus.

Po spustení je zobrazovaný graf prijatých dát s možnosťou automatického nastavenia Y mierky podľa hodnôt prijatých dát, alebo pevne nastavenej.Zobrazenie je možné aj samostatne - každý kanál v samostatnom grafe:Sumár
+++
  • Zobrazovanie dát je veľmi rýchle, žiadne trhanie alebo oneskorenie pri vykresľovaní som nepostrehol.
  • Skúšal som síce len verziu pre Windows, ale je k dispozícii aj verzia pre linux.
  • Od inštalácie po nastavenie zobrazovania toho čo som potreboval, prešlo cca 10 minút. V jednoduchosti je krása.


----
  • Zmena mierky v grafe - tu by som čakal zapojenie kolečka myšky no to nefunguje. Mierka za zvačšuje kliknutím a ťahaním - označenie oblasti, ktorú chcem zväčšiť a pravé tlačítko vráti mierku späť. Nič strašné to ale nie je.
  • Pri zväčšenej časti grafu, mi chýba zobrazenie hodnôt pri prejdení kurzorom myšky ponad jednotlivými dátami.Celkovo hodnotím program na 6 bitov z ôsmych.


Odkazy
Program + zdrojáky na Bitbucket-e
Autor


Táto novinka je z mikroZONE
( http://www.mikrozone.sk/news.php?extend.1422 )