Novinka:Microchip aj OnSemi: lineárne stabilizátory s vysokým vstupným napätím
(Kategória: Semiconductor-ZONE)
Zaslal wek
28.08.2015-09:26

Koniec zrážacím rezistorom/kondenzátorom v aplikáciách napájaných priamo zo siete



Vlastnosti
Pokrok v polovodičovej technike sa pre laickú verejnosť prejavuje v Mooreovskom zvyšovaní kapacity/rýchlosti počítačov a všadeprítomnosti mcu aplikácií. Čitatelia uZone si však nepochybne uvedomujú aj menej nápadné prejavy tohoto pokroku v analógových obvodoch a diskrétnych prvkoch, ktoré však majú dopad na spôsob konštrukcie aj tých najbežnejších zariadení a ich súčastí.






LR8
Spoločnosť Microchip získala akvizíciou firmy Supertex do portfólia skupinu zaujímavých obvodov využívajúcich technológiu integrovaných obvodov obsahujúcich vysokonapäťové tranzistory. Jedným z konkrétnych obvodov je lineárny stabilizátor LR8, ktorého rozsah vstupných napätí je 13.2V až 450V (absolútne maximum je 480V). To umožňuje použiť ho v aplikáciách napájaných priamo z rozvodnej siete bez galvanického oddelenia, s použitím jednocestného usmerňovača a adekvátneho vyhlaďovacieho kondenzátora.



Výstupné napätie je nastaviteľné rezistorovým deličom, napätie na regulačnom vstupe je udrižiavané na 1.2V (výstupné napätie môže byť až do Vin-12V, t.j. obvod nie je obmedzený len na nízke výstupné napätia, aj keď iné použitie by bolo veľmi netypické). Výstupný prúd je obmedzený na typ.20mA, ale je potrebné si uvedomiť, aké výkonové straty musí pri tomto prúde obvod odovzdať okoliu. Je logické, že obvod má v sebe aj teplotnú poistku vypínajúcu pri teplote okolo 125st.C. Datasheet upozorňuje, že okrem výstupného kondenzátora min.1uF je potrebné dodržať aj minimálny výstupný prúd 0.5mA (čo pri pripojení na sieť predstavuje minimálny trvalý odber).



Netypicky malý počet znakov v označení obvodu spôsobuje, že predajcovia obvykle pridávajú znaky na označenie puzdra priamo za "LR8", na čo treba myslieť pri vyhľadávaní - obvod v puzdre TO-243AA(SOT-89) je označený LR8N8, v TO-252(D-PAK) LR8K4, a v TO-92 (čo je vzhľadom na potrebu chladenia pre tento druh obvodov dosť nevhodné puzdro) LR8N3.





NCP785
Podobný obvod NCP785A od OnSemi má tiež maximálne vstupné napätie 450V, avšak absolútne maximum je až 700V (pre neopakujúce sa špičky). Minimálne vstupné napätie je vyššie, 25V, čo znamená väčší vyhlaďovací kondenzátor pri polvlnnom usmernené sieťového napájania, odporúča sa 2.2uF. Výstupné napätie je pevné, vyrábajú sa varianty na 3.3V. 5V. 12V a 15V. Maximálny výstupný prúd je 10mA, minimálny môže byť aj nulový, pričom vlastná spotreba obvodu je cca 10-20uA. Na výstupe je vyžadovaný kondenzátor 22uF, môže však mať ľubovoľné ESR. Je znova potrebné uvedomiť si stratový výkon, teplotná poistka je nastavená na 145st.C.


NCP785A sa puzdrí len do SOT-89 a značenie sa odvíja od výstupného napätia, napr. 3.3V varianta je označená NCP785AH33T1G. Pre vážnych záujemcov má OnSemi k dispozícii aj vývojovú dosku.


Cena
Cena je u oboch obvodov okolo pol dolára vo väčších množstvách, pri kusovke sa môže vyšplhať nad dolár.

Obvody sú napriek tomu, že sa jedná o relatívne horúcu novinku, dostupné u vedúcich svetových dodávateľov (Digikey, Mouser); LR8 je okrem toho možné kúpiť aj priamo od Microchipu a vedie ho aj TME.


Táto novinka je z mikroZONE
( http://www.mikrozone.sk/news.php?extend.1029 )