ST: STM8L-Discovery mini recenzia
STM8L kit s milým displejom
slavo, 15.12.2010-22:38

Kit je podobne ako jeho predchodca STM8S-Discovery balený v jednoduchom plastovom blistri a rovnako obsahuje integrovaný ST-LINK – programátor a debuger.



STM8L obvody

Rodina obvodov STM8L predstavuje rad nízkopríkonových mikrokontrolérov firmy STMicroelectronics. Pre obvody STM8L151/152 je napríklad špecifikovaná spotreba približne 0.4 µA v halt móde, a za behu 192 µA/MHz (datasheet zatiaľ uvádza vo väčšine koloniek iba TBD, a toto sú marketingové údaje).
Obvody sú bohato vybavené perifériami – lepší prehľad dá nasledujúca tabuľka:



Popis kitu

Prejdime teraz k samotnému železu.
Na rozdiel od STM8S, STM8L-Discovery kit už nie je navrhnutý ako deliteľný. Na ďalších obrázkoch si môžete pozrieť ako vyzerá kit, osadenie súčiastok, logickú schému kitu a zobrazenie segmentov LCD.





Už na prvý pohľad zrejme väčšinu ľudí zaujme prítomný LCD displej. Osadený STM8L152C8 má integrovaný LCD radič, ktorý môže riadiť až 4x28 segmentový LCD displej. Displej na kite pozostáva zo šiestich znakov po štrnástich segmentoch, plus ďalšie segmenty symbolov.

Vďaka štrnástim segmentom na znak je na displeji možné celkom pohodlne vypisovať texty.
Bohužiaľ na úkor osadeného displeja padli takmer všetky použiteľné piny obvodu.
Ak nechceme vyradiť LCD z činnosti, zostali reálne použiteľné iba PA2, PA3 a PC1 (aj to po vyradení tlačidla). Samotný manuál ku kitu uvádza ešte možnosť odpojiť COM2 a COM3 a používať displej ako 8 segmentový, ale prídeme tým taktiež o možnosť zobrazenia desatinných bodiek a dvojbodiek.

Pre dosiahnutie nízkej spotreby je STM8L152C8 taktovaný na 32kHz. Na DPS je ale možné doosadiť ďalší kryštál, a následne prepnúť zdroj hodinového signálu pre obvod, alebo použiť interný 16MHz alebo 38kHz RC oscilátor.

Ďalšia dôležitá časť kitu sa skrýva pod samotným LCD displejom.
Je ním zapojenie, pomocou ktorého je možné merať spotrebu samotného STM8L obvodu.
V princípe sa jedná o integračný článok, na ktorom sa meria napätie úmerné spotrebovanému prúdu. Je to veľmi vhodné riešenie pre ladenie algoritmov, kde záleží na každom spotrebovanom mikroampéri. Kit je dodávaný naprogramovaný aplikáciou, ktorá meria a zobrazuje spotrebu mikrokontroléra v jeho jednotlivých režimoch.

Prezentačné video aj s touto aplikáciou si môžete pozrieť tu



V čom písať programy

STMicroelectronics dodáva pre svoje STM8 obvody balík ST Visual Develop (STVD).
Ten je však v podstate iba IDE (vyvojové prostredie), a samotný kompilátor jazyka C si musí užívateľ stiahnuť sám od iného dodávateľa. Prostredie je predpripravené pre kompilátory od Cosmic a Raisonance. Kompilátor pre STM8 má ešte napríklad aj IAR.
Cosmic má dve verzie kompilátora „Cosmic STM8 32K Special Edition Free license“, a „STM8 16K Special Edition Free license“. Ako už z názvu vyplýva, prvá verzia je môže vytvárať až 32kB a druhá 16kB. Problémom je, že prvá verzia je licencovaná iba na jeden rok, a druhá zase nedosiahne na veľkosť flash pamäti kontroléra.
Raisonance ponúka Rkit-STM8, ktorý po registrácii umožňuje kompilovať až do 32kB výsledného kódu, čo pre je pre ten procesor postačujúce, preto som zvolil Raisonance.
Súčasťou balíka je taktiež ST Visual Programmer (STVP). Pomocou tohto programu by malo byť možné naprogramovať a vymazať obvod pripojený k ST-LINKu. Píšem „by malo“, nakoľko mne sa erase funkciu zatiaľ nepodarilo sprevádzkovať.


Záver

STMicroelectronics v snahe dostať svoje výrobky do povedomia vývojárov zaútočila aj atraktívnou cenovou politikou. Tento kit v súčasnosti ponúkajú rôzni distribútori približne za 8€, čo je cena, za ktorú si môže tento kit dovoliť snáď každý.
Vďaka integrovanému programátoru a debugeru vývojár dostane všetko potrebné pre vývoj zariadenia na báze STM8L obvodov. Spolu s LCD a obvodom na meranie spotreby je to skutočne výborný základ. Škoda však už spomenutého nedostatku pinov. Hodil by sa obvod aspoň v 64 pinovom púzdre.

Jedno upozornenie na záver! Stratil som zopár hodín v snahe sprevádzkovať komunikáciu s kitom. Nakoniec, podľa informácií z internetu som sa dozvedel, že komunikácia s kitom nemusí fungovať, ak je kit pripojený na USB hub, čo bol aj môj prípad. Mohol som si ušetriť čas, ak by som hľadal na internete hneď, ale zmiatlo ma to, že na rovnakom porte USB hubu fungoval STM32VL-Discovery.


STVD si môžete stiahnuť tu
Datasheet STM8L152C6T6
Reference manual STM8




tento článok je z mikroZONE
( https://www.mikrozone.sk/pluginy/content/content.php?content.93 )