Supersonda
Logická sonda plus ďalších 16 funkcií v jednom.
Luhan Monat, 12.11.2010-10:08

Jadrom sondy je mikrokontrolér PIC16F870, okolo ktorého môžeme nájsť jeden štvormiestny sedem-segmentový displej, stabilizátor a nejaké to "smetie" (rezistory, kondenzátory atď.). Hneď na úvod si dovolím vsunúť krátku poznámku: Dostal som od Vás k tomuto projektu veľa dotazov. Môžem povedať, že toto zapojenie bolo k dnešnému dňu niekoľkokrát duplikované po celom svete. Mnohý z tých, čo sa ho rozhodli postaviť mu samozrejme dali vonkajší vzhľad podľa svojho gusta. Pokiaľ však mali sondu zapojenú tak, ako je na nasledujúcej schéme a do mikrokontroléra nahrali .hex súbor (v prílohe), sonda vždy pracovala perfektne.


Ako ste si mohli všimnúť zo schémy, rezistory ktoré obyčajne bývajú pripojené k ovládanému displeju tu chýbajú. Zvyčajne je potrebné tieto rezistory zapojiť do série s každým segmentom, aby jednotlivé segmenty svietili rovnomerným jasom. Maximálna hodnota prúdu, ktorá môže tiecť jedným pinom tohto mikrokontroléra je niekde okolo 25mA. Softvér je napísaný tak, aby v jednom čase bol aktívny iba jeden segment. Toto eliminuje efekt, kedy viacero segmentov zdieľa jeden prúdový zdroj v tom istom čase a niektoré segmenty svietia jasnejšie ako ostatné. Rezistory pripojené k pinom RA0 - RA5, RC6 a RC7 sa v rozličných módoch využívajú rôznymi spôsobmi. Rezistory, ktoré nie sú v tom či onom konkrétnom móde používané, sú "odstránené" tým, že sa príslušný pin privedie do stavu vysokej impedancie. Napríklad rezistor R5 je použitý pre funkciu generátora impulzov a rezistor R4 sa používa na nabíjanie kondenzátora v móde merania kapacity.

Logická sonda bola zabudovaná paradoxne do krabičky od inej, ale rozbitej logickej sondy. Podobné krabičky však môžete nájsť všade okolo Vás, stačí sa len trošku porozhliadnuť. Všetka originálna elektronika bola z krabičky odstránená a na jednej strane bol vyrezaný otvor pre kúsok červeného priehľadného plexiskla. Celý obvod bol postavený na skúšobnej doske plošných spojov (napríklad takejto), ktorú si môžete kúpiť v hociktorom obchode s elektronickými súčiastkami.


Sonda sa ovláda pomocou dvoch tlačidiel. Ak chcete meniť jednotlivé módy super-sondy držte tlačidlo 2 zatlačené a stláčajte tlačidlo 1. Z každého módu sa dá vystúpiť spať do hlavného menu podržaním oboch tlačidiel. V staršej verzii ste mohli stláčaním tlačidla 1 prechádzať medzi jednotlivými módmi sondy smerom dopredu. Teraz je možný aj pohyb smerom dozadu a to stáčaním tlačidla 2. Pri vypnutí zariadenia sa aktuálne nastavený režim uloží. A keďže pôvodné zariadenie si berie energiu z obvodu ktorý testuje, po vypnutí a opätovnom zapnutí sondy bude nastavený posledne používaný režim. Vy si však kľudne sondu môžete pripojiť cez obyčajný vypínač napr. ku 9V batérii.

A teraz ku samotným módom a k tomu, čo všetko vlastne dokážu:



















Zdrojový kód, ako aj .hex súbor vhodný na nahratie do mikrokontroléra, sa nachádzajú v prílohe. Keď už spomínam zdrojový kód, dostal som od Vás veľa žiadostí o jeho preloženie do MPASM. Spolu s nimi som však obdržal aj súbor od neznámeho človeka, ktorý ho stihol preložiť za mňa a rovnako ho nájdete v prílohe. Na obrázku dolu, môžete vidieť sondu v móde merania kapacity.


Ak by ste sa rozhodli vyrobiť si jednu takúto sondu, prosím Vás pošlite mi fotku vašej variácie a ja ju zaradím do Siene slávy super-sond. Super-sondy si taktiež môžete kúpiť, nie však od nás. Viac informácií môžu potenciálny záujemcovia získať na tejto stránke.

Samozrejme mi môžete napísať Vaše nápady, postrehy alebo aj pripomienky na luhanxmonat@yahoo.com.

Zverejnené zo súhlasom autora.
Homepage projektu: http://mondo-technology.com/super.html

Preklad: Kiwwicek


tento článok je z mikroZONE
( https://www.mikrozone.sk/pluginy/content/content.php?content.85 )