Novinka:LogicGreen: LGT8F0xA - Čína útočí...
(Kategória: Semiconductor-ZONE)
Zaslal wek
03.10.2012-11:05

Zrejme každý čitateľ uZone vie, že Ďaleký Východ - a najmä Čína - je krajina netušených možností. Čo sa týka konkrétne mikrokontrolérov, v tej oblasti sa vyrába klon snáď každého rozšírenejšieho "západného" mikrokontroléra či SoC s procesorovým jadrom, či už sú to 8-bitové 8051, PIC(16xx), 6502; alebo 16/32-bitové MIPS či x86. A nejedná sa pritom (len) o bezduché kópie - často je to vlastné jadro a aj unikátna kombinácia periférií, obvykle doplnená aj nejakými vlastnými vývojovými prostriedkami. Čo z bežných mcu doteraz "odolávalo" boli (pomerne nové) AVR, ale toto sa zmenilo vďaka čínskej firme Green Wisdom Microelectronics, ktorá ponúka svoje produkty pod značkou LogicGreen.

Pri týchto produktoch si budeme musieť zvykať na to, že sú určené predovšetkým pre domáci trh, a teda webstránky ako aj dokumentácia je písaná výhradne v čínštine. Tí z nás, ktorí sa ešte nestihli tento jazyk naučiť, si preto musí zavolať na pomoc nejakú prekladaciu službu. Vďaka nej sa môžeme dozvedieť, že produkty tejto spoločnosti sú založené na jadre nazvanom MVR8X.

Jedná sa o funkčne zhodné jadro s jadrom AVR, t.j. je to jadro typu RISC s 32 8-bitovými registrami atď., avšak ide o originálnu implementáciu: ako aj z porovnávacej tabuľky vyplýva, MVR8X vykonáva na rozdiel od pôvodného AVR väčšinu inštrukcií skutočne v jednom cykle (na výsledný výkon vplývajú najmä doby vykonávania presunov do/zo SRAM, a do určitej miery aj skokov). Nie je bez zaujímavosti, že porovnávacia tabuľka obsahuje aj odkazy na 1-cyklové 8051 jadrá - tieto sú použité vo viacerých ďalekovýchodných radách mikrokontrolérov a predstavujú teda akýsi etalón v oblasti 8-bitových mcu.


Vlastnosti
Aj keď výrobca sľubuje celý rad produktov vrátane lacnejších modelov s OTP programovou pamäťou, momentálne je k dispozícii len jedna pod-rodina, LGT8F0xA. Jednotlivé modely (LGT8F08A/4A/2A/1A) sa líšia veľkosťou flash pamäte (1kB až 8kB) a sú puzdrené v SOP28/SOP20/SOP14/SOP8. Na rozdiel od "pôvodných" AVR (ktoré sú navrhnuté pre široký rozsah napájacieho napätia do 5V) majú mikrokontroléry LGT8F napájacie napätie len v rozsahu 1.8V až 3.6V, a maximálna hodinová frekvencia (pri napájaní nad 3.0V) je 16MHz.

Výber z ostatných vlastností:
* 504 (!?) bytov EEPROM
* 256/512 bytov SRAM
* ladiace a debugovacie rozhranie SWD (pričom nie je jasné, či je toto rozhranie kompatibilné s originálnym Atmel rozhraním, alebo je len použitá rovnaká skratka pre jednovodičové rozhranie)
* ± 1% 16MHz internal RC oscillator
* 1kHz low power RC oscillator
* 8-channel 10bit 250KSPS analog-to-digital converter (ADC)
* 8-bit timer/counter
* 16-bit timer/counter
* three-channel PWM pulse width modulation controller
* programmable USART
* master/slave mode SPI serial interface

Ostatné detaily sa dajú zistiť z datasheetu, ktorý je bohužiaľ len v čínštine. K dispozícii je aj niekoľko aplikačných poznámok (pod tretím tabom na produktovej stránke), znova však len v čínštine.

Cena
Predpokladám, že tento mcu tak skoro v tunajších predajniach neuvidíme - ak vôbec dakedy, vzhľadom na možné kroky Atmelu, ktorý určite nebude takouto konkurenciou nadšený a zrejme má k dispozícii aj určité právne kroky a zriadenú príslušnú patentovú ochranu.

Ale zdá sa, že v čínskom súčiastkovom webshope sa dá kúpiť momentálne aspoň LGT8F08A v SOP28 ako aj v SSOP24, oboje za cca 2 RMB (yuan) v akomkoľvek množstve (t.j. od jedného kusa), čo pri dnešnom kurze je cca 0.25 EUR. Kúpiť sa dajú aj vývojové prostriedky: "downloader" (USB) za 48 RMB a "emulator" (tiež USB) za 58RMB.




Táto novinka je z mikroZONE
( http://www.mikrozone.sk/news.php?extend.901 )