Novinka:TI+NS z pohľadu mikrokontrolérov (1)
(Kategória: Semiconductor-ZONE)
Zaslal wek
07.04.2011-08:27

Texas Instruments (TI) oznámil akvizíciu National Semiconductor (NS) takým bombastickým spôsobom s využitím snáď všetkých e-mailových kontaktov z rôznych registrácií, že sa táto novinka za jediný deň neprehliadnuteľným spôsobom rozšírila zrejme do všetkých relevantných elektronických médií sveta - portálov, diskusií a e-časopisov, zaoberajúcich sa elektronikou. Pri tejto príležitosti si poďme pozrieť, čo títo dvaja giganti elektroniky ponúkajú v oblasti mikrokontrolérov.

V prvej časti nášho prehľadu sa budeme venovať ponuke mikrokontrolérov od NS.

NS v minulom storočí nepochybne patrili medzi špičku polovodičového priemyslu v mnohých jeho odvetviach. Nečudo preto, že niekedy na prelome 80tych a 90tych rokov sa rozhodli vyvinúť vlastný rad 8-bitových MCU. A tak vznikla rodina COP8.




COP8 (Control Orientated Processor) sú typickým 8-bitovým MCU Harvardského typu, t.j. s oddelenou dátovou a adresnou zbernicou. Programová pamäť - maskROM, OTP EPROM a od prelomu tisícročí aj FLASH - je adresovaná 15 bitmi (t.j. max. 32kB) a obsahuje 8-bitové inštrukcie, ktoré sú 1 až 3 bytové a vykonávajú sa viacmenej v rovnakom počte inštrukčných cyklov (jeden inštrukčný cyklus trvá 10 hodinových cyklov pri takte 10 až 20 MHz, nie nepodobne k 8051).
A práve 8051 je neskrývaným inšpiračným vzorom pre architektúru procesorového jadra COP8: booleovský procesor, akumulátorovo-centrická architektúra, dva pamäťovo mapované "indexové" registre pre nepriamy prístup do pamäte (aj keď na rozdiel od '51 aj s užitočným autoinkrementom/autodekrementom), pamäťovo mapované periférie.
V "reklamnom" zozname vlastností sa síce spomínajú aj pamäťovo mapovaná sada všeobecných registrov, tieto sú však použiteľné výhradne len pre inštrukciu DRSZ (Decrement-Register-Skip-if-Zero, protipól DJNZ u '51) avšak nie ako pracovné registre. Aj táto architektúra trpí podceneným priestorom pre dátovú RAM (rovnako ako '51 a nižšie PIC) - v základe je to 128 byte (a samozrejme zdieľaná so zásobníkom), neskôr rozširovaná cez nevyhnutný avšak nepríjemný stránkovací mechanizmus. Zostavu čipov uzatvára dokonale bežný mix periférií a puzdier.

Treba poznamenať, že keď NS prišla s COP8, jednalo sa o premyslenú a vysoko použiteľnú architektúru. Na druhej strane to však bola doba, keď MCU už neboli žiadnou novinkou (pripomeňme, že 8048 bola uvedená v roku 1976), a tak ponuka viacerých rodín od rôznych firiem bola už pomerne bohatá. Ukázalo sa (zas a znova), že svet nečaká na ďalšiu rodinu MCU s otvorenou náručou. Aj keď sa jedná o technicky sebelepšie navrhnuté vlastnosti, dokonale spracovanú dokumentáciu a vývojové prostriedky - silu zavedených štandardov je možné prekonať len výnimočne, napr. Atmelu sa to u AVR podarilo agresívnym marketingom v "garážovom" segmente trhu. A priznajme si, práve tento segment nikdy nebol doménou NS.

A tak sa mikrokontroléry radu COP8 nikdy poriadne neujali. Naviac NS od prelomu tisícročí tak trocha upadal, vzdal sa digitálnych aktivít a zameral sa najmä na analógovú elektroniku. Je preto tak trocha prekvapujúce, že COP8 sú ešte stále v ich aktívnej ponuke (a dajú sa kupodivu aj kúpiť, napr. skúste zadať heslo "COP8" do vyhľadávania u DigiKey). Toto sa akvizíciou TI nepochybne veľmi rýchle zmení...

Okrem COP8 sa na súčasných stránkach NS spomína aj akýsi 16-bitový rad CR16 ("Compact RISC", povšimnite si bez zaváhania použitý buzzword tej doby), ten je však zrejme právom ešte beznádejnejšie zabudnutý než COP8...



Táto novinka je z mikroZONE
( http://www.mikrozone.sk/news.php?extend.846 )