Novinka:Prelomový procesor - ATmega328 Slug - dosahuje nulový odber !
(Kategória: Iné)
Zaslal EdizonTN
29.04.2010-22:36

Ide o prvý procesor ktorý dosahuje nulový odber (Zero Power) !
Odpadá nutnosť použiť rôzne napájacie režimy (Sleep, Idle,...), takže stačí normal.
A tieto parametre podľa datasheetu (mimochodom podstatne korigovanom) dosahuje pri teplotách v rozsahu -100°C až +200°C !!

Vlastnosti
  • Zero Performance, Zero Power core
  • Peripheral Features
    – none
  • Operating Voltage:
    – 0.0V
  • Temperature Range:
    – -100°C to 200°C
  • Speed Grade:
    – 0MHz @0.0V
  • Power Consumption at 0MHz, 0.0V, 25°C
    – Inactive Mode: 0.0 mA


Zapojenie vývodov


Cena, dostupnosť
Prelomové MCU boli dostupné zrejme u jednoho z týchto dodavateľov.


Odkazy
ATmega328 Slug Datasheet


Popis

Áno celý príspevok je "mimo". Nemá nič spoločné s procesormi AVR.....

Vlastne tak trochu ano, pán s nickom Nate zo SparkFun Electronics napísal článok, ako sa spálili pri kúpe tohoto procesora od dodávateľa z číny....





Skúsim bleskový preklad (chyby si nevšímajte, bolo to rýchle....):

Možno viete, možno nie, ale bol veľký nedostatok ATmega328 procesorov v decemri 2009. Obe verzie DIP aj SMD v TQFP púzdre bolo veľmi obtiažne zohnať.
Mali sme celkom dosť dodávateľov, ale dodávky boli termínovo alebo množstvom limitované, preto sme hľadali niekoho kto by mal procesory skladom.

Bežne kupujeme tlačítka, konektory a iné pasívne prvky od dodávateľov z Taiwanu, Shenzhenu, Honk Kongu a z Ningbo, ale teraz sme skúsili objednať niečo iné, niečo zložitejšie ako LED dióda a ešte od dodávateľa u ktorého sme predtým nenakupovali.
Čakali sme že to bude sranda....




img src: www.sparkfun.com
Vľavo vidíte ako vypadá procesor dodávaný americkým dodávateľom (Digikey, Arrow, Future, alebo Mouser), a vpravo vidíte procesor ktorý sme zakúpili od nového dodávateľa.

Na novo zakúpenom IC je viacero divných vecí.
Najprv sme si pozreli dátumový kód.
Na ľavej strane je kód "1004" čo zodpovedá vyrobeniu v 4 týždni roku 2010. Kód procesoru z pravej strany -"0723", by sa mal čítať ako vyrobený v 213 týždni v roku 2007. Ale bol vôbec tento typ procesora v tom roku už vyrábaný ? Najstarší príspevok, ktorý som našiel, týkajúci sa tohoto procesora je zo dňa 27.09.2008. Myslím že toto boli jedni z prvých, čo sa mohli fyzicky dotknúť procesora ATmega328.
Takže je vysoko pravdepodobné, že tieto dodané MCU boli vyrobené v polovici júna 2007, čo je rok a tri mesiace pred tým, ako sa páni Windell a Lenor (a Jellybean ) fyzicky dotkli tohoto MCU.

Netreba viac vysvetlovať, že tieto čipy nám boli podozrivé.
Zapojili sme ich pár do zariadení a skúšali. Žiaden nepracoval. Skúmali sme datasheet a manuál. Že by prišli čipy už predprogramované? Že by bola odstavená poistka povoľujúca ISP? Beda nám, nič nefungovalo, a tak sme sa rozhodli hodiť reč s kamarádkou Lindsey (biologička, ktorá má kamarátov chemikov), aby nám pomohla zohnať pár kvapiek kyseliny dusičnej.
Keď Bunnie môže odkyselinovávať integrované obvody, prečo nie my.....

Obnažovanie čipu je nie príjemný proces, vyžaduje kyselinu zohriať na vysokú teplotu (až 150°C/300F), pri čom je nutné zabezpečiť odsávanie pár, a dbať na veľa bezpečnostných kritérií.
V každom prípade to doma neskúšajte!



img src: www.sparkfun.com

Vyzlečený kremík:
Vľavo je ATmega328. Zlaté bodky okolo čierneho kraja sú zvyškyprepojovacích drátkov (pin to čip).
Vpravo je vidno..... falošnú megu328 - nie sú tam žiadne prepojovacie vodiče, a vlastne tam nie je nič. Vyzerá to ako kus medi.
No, lepšie než kus uhlia.



img src: www.sparkfun.com
ATmega328 čip samotný trochu dostal na frak pri odhalovaní. Pri použití 65% kyseliny dusičnej nám trvalo vyše hodiny postupné kúpanie a odškrabávanie IC púzdra.



img src: www.sparkfun.com
No, to som si neni istý čo vidím - možno meď?? Rozhodne ale nevidím žiaden kremík .....


img src: www.sparkfun.com
Označenie na zadnej strane IC bolo tak trochu znepokojujúce.
Označenie "Taiwan" je na oboch spodných stranách púzdier. Ale originál ATmega328 má toto označenie v pravom dolnom rohu.
Celková hrúbka púzdier je tiež rozdielna.



img src: www.sparkfun.com
Cievka s pásom plným procesorov, vyzeral dôverihodne, hlavne vďaka popiskám. Bežne dostávame procesory v plastových plátoch, takže balenia nevieme porovnať. Ale zrejme sa niekto znažil, aby vyzerali dôveryhodne.

Čo sme sa naučili?
Verte inštinktom. Od začiatku sme vedeli, že niečo nie je v poriadku.Išlo o vôbec prvú transakciu z viac ako 7000 doterajších, kde sme kúpili kus uhlia.
Čo môžeme robiť? Nič. Ale je isté, že naše peniaze už neuvidíme.

-- preklad a zverejnenie je so súhlasom SparkFun Electronics





Originál článok nájdete tu: www. sparkfun. com.


Táto novinka je z mikroZONE
( http://www.mikrozone.sk/news.php?extend.537 )